trešdiena, 2013. gada 14. augusts

Dabiski dot gaismu nav vienkārši

Spāniski vārds parto (dzemdības) nācis no latīņu vārda partus - dot gaismu. Dar la luz (dot gaismu) joprojām plaši izmanto, arī sarunvalodā. Aktīvo dzemdēšanu apzīmē ar jēdzienu - trabajo del parto - gaismas došanas darbs.
Spāņu vārdam embarazada (grūtniece) nav sakara ar grūtībām, baraca portugāļu valodā nozīmē saite. Grūtniece Meksikā nevar būt resna, viņa ir pansona, kas nāk no vārda pansa - vēders un izskaņas -ona, kuru izmanto lai uzsvērtu lielumu, ievērojamību. Turklāt grūtniecībai tiek piedēvēts maģisks stāvoklis - visi cenšas tai tuvoties, jo sieviete šajā laikā izstarojot īpašu auru.

Vakar mēs, trīs pansonas no jogas nodarbībām, satikāmies kafejnīcā uz tasi tējas. Izrādījās, ka neviena no mums negrib tēju, visas gribam frapuccino (kafija, saldējums, putkrējums, šokolāde) un tortes gabalu. Nopriecājušās, ka esam māsas noziegumā, ķērāmies klāt. Un tā nu vārds pa vārdam.

Pirmkārt jāizstāsta, kādēļ mēs iepazināmies. Jogas nodarbībās esam sešas līdz astoņas pansonas, no kurām mēs trīs esam pārliecinātas, ka vēlamies dabiskas dzemdības. Sauciet to par parto respetado (cienītām dzemdībām) vai Lamaze filosofiju, bet skaidrs ir viens - gribam dot gaismu brīdī, kad bērns izvēlas nākt pasaulē, saņemot nepārtrauktu atbalstu, ar brīvību kustēties, ieņemt ērtāko pozu sev, nevis mediķiem, nebūt šķirtām no bērna. Turklāt nevēlamies rutīnas medicīniskas iejaukšanās, kuras diktē slimnīcas politika.

Izklausās vienkārši kā sviestmaizīte, vai ne? Nē, patiesībā mēs esam trīs revolucionāres. Trīs mammas, kas iet pret pastāvošo kārtību un manu draudzeņu gadījumā arī pret tradīciju.

A vīrs padzirdējis, ka viņa vēlas dabīgas dzemdības, esot nobrīnījies kas tas ir. Noklausījies izskaidrojumu, viņš pārlicis prātā visu draugu un radu pēdējā laikā dzimušos bērnus, un konstatējis, ka nevienu tādu gadījumu nezina. Kāpēc A grib atkal visu sarežģīt, iet grūtāko ceļu? Lai taču dzemdē kā visas - ar ķeizaru, viņš bijis patiesi izbrīnīts. Kad A izstāstījusi visus par un pret, vīrs piekritis - lai nu būtu pa viņas prātam, bet uzsvēris, ka gadījumā, ja A izlemtu, ka vēlas ķeirzargriezienu, viņi to varētu atļauties.

B vīru sagatavojusi, informējot soli pa solim. Viņš piekrīt dabiskām dzemdībām, bet diezko neraujas tādās piedalīties. Ģimenes dzemdības ir pēdējo gadu tendence, tradīcijas nav. Daudz sliktāk ir ar B ģimeni. Tēvs būs strikti pret. Vajadzētu pārvilināt mammu (kurai pašai ir 6 dabiski dzimuši bērni) savā pusē, bet diez vai tas būs iespējams. Pārējie bērni viņai jau dāvājuši mazbērnus, visus kā viens - ķeizarus. Ģimenē valda uzskats, ka ķeizargrieziens ir visdrošākais bērna laišanas veids pasaulē, un ka ģimenes sievietes ir pelnījušas to labāko - nesāpīgu un drošu veidu kā tikt pie bērna privātslimnīcas apstākļos.

A pie savas ginekoloģes aizgājusi ar sagatavotu dzemdību plānu (visbiežāk dzemdības noris tā paša ārsta uzraudzībā, kas konsultējis grūtniecības laikā). Ārste pajautājusi: "Un kas notiks, ja Tavas dzemdības ilgs 18 stundas? Es taču nevaru pamest savu privātpraksi tik ilgi, turklāt man ir jāmaksā arī par pārējā medicīniskā personāla laiku!"
Ārste savā kalendārā atzīmējusi, ka dzemdības plānotas 21. decembrī. A pārliecināta, ka nešaubīgi datums ir starp 28. decembri un 4. janvāri. Bet tas ir Ziemassvētku brīvdienu laiks! Ārste jau šobrīd plāno atvaļinājumu, un A dzemdības tam jāpakārto.

Meksikā ir visaugstākais ķeizargriezienu skaits pasaulē. Es domāju, ka tas saistīts ar seriālu kultūru - tur parasti grūtniecei noiet ūdeņi, tad viņu ātri rauj uz slimnīcu, kur viņa baisi kliedz un dažkārt zaudē prātu vai atmiņu. Otrkārt ginekologs ir izteikta vīriešu profesija, un viņi ir viskaislīgākie ķeizargriezienu aizstāvji. Pastāv uzskats, ka dabiskas dzemdības ir necilvēcīgi sāpīgs un nedrošs pasākums. Par dabiskām dzemdībām nav nekādas informācijas, ar tām aiz pārliecības šobrīd aizraujas hipiji, hipsteri un jogi. Un protams, piespiedu kārtā valsts slimnīcu pacientes, jo tur ķeizargriezienus praktizē tikai galējas nepieciešamības gadījumos.

Dzemdības, tāpat kā kāzas, ir brīnišķīgs bizness. Privātslimnīcā dabiskas dzemdības maksā apmēram Ls 550, iekļauts šajā cenā nav teju nekas. Ķeizargrieziens maksā apmēram divreiz vairāk, iekļauta ir nakts palātā. Bet joks ir tāds, ka pat tad, ja ierodies slimnīcā uz dabiskām dzemdībām, darba gaitā dakteris par vajadzīgām uzskata vēl dažādas manipulācijas. Bieži beigu beigās izrādās, ka dabiski tomēr nevarēs, un būs vien jāgriež. Dzemdētāja ir nevarīga, tētis pārbijies - neviens nav noskaņots ne riskēt, ne strīdēties; rēķins aug.

Tā nu ir - visvienkāršākās lietas dažkārt ir visgrūtāk iegūstamas. Dažkārt es jūtos kā mazs bērns, kas nesaprot, kādēļ pieaugušo pasaule ir tik sarežģīta un kādēļ pašas dabiskākās lietas ir tik neaizsniedzamas.

4 komentāri:

schtals teica...

Biju te uz vienu tādu "Piedzimšanas mistērijas" ezotērisko pasākumu, kur tu kā hipnozes iespaidā, takā kas-dārzā.

Anyway, tur sākumā tika runāts par piedzimšanas procesu, kā tur tie vecāki gaida vai negaida, cik būtiski ir ka bērnu pēc piedzimšanas neaiznes prom, un arī par to, ka ķeizars ir galīgi slikti.

Viena jauna meitene teica, ka ir 2x dzemdējusi ūdenī, mājās, vannā. Tas mani nolika uz pauzītes. Esot arī bijusi klāt vecmāte. Laikam jau arī nekādu dakteru un līdz ar to extra izmaksu.

Plus tā rēta man kā vīrietm šķiet eww.

EvaSica teica...

Njā, šis komentārs man liek mulst.

Vaira teica...

"Dar luz"? Mana vīratēva ģimenē šāda poētika neeksistē. Ik reizi kāds mīlīgi apjautājas, vai nu tad beidzot es neesot "cargada" (hmm...apkrauta? iekrauta? ar nastu?). Bet par manu komentāru par ķeizargriezienu skaitu Meksikā palūkojās uz mani un teica: "Nu, tad ej dzemdēt uz IMSS. Tur tev noteikti nepiedāvās ķeizargriezienu."

EvaSica teica...

Cargada varbūt pielādēta ka šautene?
Jā, IMSS tiešām ķeizargriezienu netaisīs, bet tur jau neviens pats no laba prāta arī nedosies...